PORADNIK IMPORTERA
Jeśli sprowadzasz towar zza granicy, warto zastanowić się nad znalezieniem optymalnego sposobu jego dostarczenia. Rynek transportu oferuje towarobiorcom szereg rozwiązań w tym zakresie.
Do wyboru mamy:
- transport lotniczy, opłacalny raczej przy przewozie mniejszej ilości towaru z odległego miejsca załadunku i w krótkim czasie;
- transport samochodowy, cechujący się najlepszą dostępnością przestrzenną do rynków zaopatrzenia i zbytu;
- transport morski, szczególnie atrakcyjny dla dużych importerów ze względu na możliwość masowych przewozów ładunku na dużych odległościach;
- transport intermodalny, czyli wykorzystujący więcej niż jeden z wyżej opisanych środków transportu.
Wybierz warunki dostawy
Poza wyborem środka transportu, kluczowe znaczenie ma także określenie gestii transportowej, czyli prawa strony kontraktu do organizacji transportu towaru, z której wynika podział kosztów ryzyka i obowiązku między kontrahentami. Podział ten określają reguły Incoterms – Międzynarodowe Reguły Handlu, których stosowanie jest szeroko przyjęte na całym świecie.
Rola spedytora w realizacji dostawy
Kiedy już importer zdecyduje się na określony środek transportu, a warunki i terminy dostawy zostaną pomiędzy kontrahentami ustalone, pozostaje wybrać spedytora, który na jego zlecenie pomoże mu w organizacji transportu. Spedytor powinien otrzymać od importera podstawowe informacje o towarze (takie jak rodzaj, waga, kubatura).
W transporcie morskim, po otrzymaniu tych informacji, spedytor składa u armatora booking, czyli zgłoszenie do przewozu towaru. Powiadomiony o bookingu agent armatora w porcie załadunku nawiązuje kontakt z eksporterem. Eksport otrzymuje tzw. routing order, czyli potwierdzenie organizacji transportu przez wybranego armatora i jego agenta. Na koniec pozostają już do podjęcia czynności faktyczne, czyli załadunek towaru na statek. W transporcie drogowym, spedytor dokonuje zaś zamówienia odpowiedniego samochodu, nadzorując cały proces przewozu ładunku.
W transporcie lotniczym natomiast, spedytor pośredniczy w procesie czarterowania samolotów lub zajmuje się rezerwacją miejsca w liniach regularnych (w przypadku mniejszych ładunków), pełniąc jednocześnie funkcję agenta ładunkowego. W toku dalszych działań, spedytor zajmuje się m.in. odbiorem przesyłki, jej monitorowaniem, ubezpieczeniem, a także odprawą celną.
INCOTERMS 2010